تبلیغات
Next - Tech
موضوعات
آرشیو مطالب
کلمات کلیدی
چهارشنبه 24 آذر 1389, 01:14 ب.ظ محمد رزاق نوری

دانشجوی غیر بومی هستید؟ زیاد سفر می‌کنید؟ محل کار و تحصیل و خانه‌تان متفاوت است و در هر جا، یک سیستم متفاوت در اختیار دارید؟ در کلاس‌های مجازی شرکت می‌کنید؟ تا به حال برایتان پیش آمده که در یک جمع دوستانه شرکت کنید، عکس‌های یادگاری بگیرید و بعد تعداد زیادی از حضار از شما انتظار داشته باشند که عکس‌های مراسم را برایشان بفرستید؟

همه‌ی موقعیت‌هایی که در این جا برشمردیم، فقط تعداد کمی از موقعیت‌هایی بودند که دلیل خوبی برای داشتن یک جعبه‌ی جادویی به شمار می‌روند. فقط کافی است یک جعبه‌ی جادویی داشته باشید و فایل‌های مورد نیازتان را در آن بریزید. جعبه‌ای مخصوص به خودتان که همه جا و همه وقت در دسترس باشد و کسانی که شما اراده می‌کنید بتوانند فقط آن قسمتی از جعبه را که شما می‌خواهید، ببینند.


دراپ باکس چیست؟

دراپ باکس (dropbox) درست همان چیزی است که ما می‌خواهیم؛ یک جعبه‌ی آنلاین برای اطلاعات ما. ویکی‌پدیا در معرفی دراپ باکس می‌نویسد:« یک افزونه و سرویس برای ذخیره سازی 
است. این سرویس به کاربران اجازه می‌دهد که فایل‌هایشان را در یک فضای مجازی، ذخیره و بین رایانه‌هایی که می‌خواهند، به اشتراک بگذارند. دراپ باکس روی سیستم عامل‌های مختلف مانند ویندوز، مک، لینوکس و حتی آی‌فون اجرا می‌شود. کافی است که کاربر فایل مورد نظرش را به پوشه‌ی دراپ باکس در رایانه‌اش، منتقل کند.

سپس این فایل بر روی اکانت دراپ باکسش آپلود و در تمام سیستم‌های مشخص شده و اکانت کاربران دیگری که کاربر قبلاً آن‌ها را به اشتراک این فایل دعوت کرده، قابل دسترسی می‌گردد. اکانت رایگان دراپ باکس، 2 گیگابایت فضا در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد اما با پرداخت هزینه‌ی ماهانه یا سالانه‌ای که سایت مشخص کرده، می‌توان این فضا را تا 50 یا 100 گیگابایت افزایش داد. البته این افزایش برای کاربران اکانت‌های رایگان و غیر رایگان نیز امکان‌پذیر است فقط کافی است که این کاربران، برای افراد دیگر، دعوت‌نامه دراپ‌باکس بفرستند. هر چه تعداد قبول کنندگان این دعوت‌ها، بیشتر باشد، جایزه‌ی افزایش فضا دریافت خواهند کرد.»

چگونه دراپ باکس را نصب کنیم؟

برای داشتن یک دراپ باکس، کافی است به سایت  آن (dropbox.com) مراجعه کنید. فایل 14.2 مگابایتی آن را دانلود و سپس بر روی سیستم ادمین نصب کنید. البته اگر شما کاربر ادمین سیستم نیستید، باز هم می‌توانید دراپ باکس را نصب کنید فقط برنامه، پیغام می‌دهد که از تمام ویژگی‌های سرویس نمی‌توانید استفاده کنید و شما با قبول کردن این شرط، می‌توانید این برنامه را بر روی سیستم‌تان نصب کنید. نکته‌ی امنیتی در این جا این است که باید حتی‌الامکان از نصب دراپ باکس بر روی سیستم‌های غریبه، بپرهیزید و اگر ناگزیر به  نصب این نرم افزار روی سیتم غیرشخصی‌تان و برای مدت محدودی هستید، پس از کار با آن حتماً باید پوشه‌ای را که برنامه، در فایل داکیومنت سیستم (My document) می‌سازد، به تمامی پاک کنید.

برای نصب دراپ باکس، باید به اینترنت متصل باشید. پس از نصب، برنامه از شما می‌خواهد که اگر اکانت دراپ باکس ندارید، در سایت ثبت نام کنید و اگر قبلاً اکانتی ساخته‌اید، به سیستم وارد شوید. با ورودتان به سرویس، نام کامپیوتری که از طریق آن وارد شده‌اید، به عنوان یکی از سیستم‌هایی که به اکانت شما متصل است، ثبت می‌شود.

حالا شما در سایت دراپ باکس، یک جعبه‌ی آنلاین شخصی دارید و پوشه‌ای نیز به نام دراپ باکس در قسمت مای داکیومنت (My document) ویندوزتان یا بخش دیگری از سیستم عامل که خودتان مشخص کرده‌اید، ساخته شده‌است. این پوشه، شامل ۲ زیرپوشه با نام عکس‌ها (Photos) و عمومی (Public) و یک فایل متنی ( This is your Dropbox.txt) است که اطلاعات مختصری را در مورد سرویس دراپ باکس در خود جای داده است.

چگونه از این جعبه‌ی جادویی استفاده کنیم؟

ساختاری که در اختیار شما قرار گرفته، دقیقاً مانند یک پوشه و یا یک درایو روی رایانه‌ی شما است، از این به بعد برای اینکه فایلی را روی فضای دراپ‌باکس خود قرار دهید فقط کافیست فایل را در پوشه معرفی شده به نرم‌افزار دراپ‌باکس، قرار دهید تا نرم‌افزار به طور خودکار فایل را روی وب آپلود کند، بعد از اتمام این کارفایل‌های شما روی وب نیز در دسترس شما قرار می‌گیرند. هر تغییری که در پوشه‌ی مای دراپ باکس (My dropbox) ایجاد کنید، روی پوشه‌تان در سایت، اعمال می‌شود و بالعکس. نشانه‌ی این اعمال تغییر این است که در کنار آیکن جعبه‌ی آبی رنگی که در نوار وظیفه (Taskbar) به وجود آمده، دایره‌ی کوچکی به صورت چشمک‌زن دیده می‌شود. در مرحله‌ی بعد، وقتی آپلود یا دانلود بر روی دراپ باکس تمام شد، یک علامت تیک سبز در کنار جعبه‌ی آبی‌رنگ پدیدار می‌شود به این معنا که به کاربر می‌گوید، کار تمام است.

با استفاده از فولدرهای Public می‌توانید اطلاعات خود را مانند یک سرویس اشتراک‌گذاری کلاسیک در سراسر وب به اشتراک‌ بگذارید، فقط کافیست بعد از آپلود فایل مورد نظر خود در داخل فولدر Public، آدرس دقیق آن را در اختیار کسانی قرار دهید که می‌خواهید به این فایل دسترسی پیدا کنند. دراپ‌باکس همچنین از روی سیستم‌عامل‌های موبایل مانند iPhone و iPod قابل دسترسی است و در آن‌جا نیز می‌توانید اطلاعات خود را بروز کنید و یافایلی را در فضای خود آپلود نمایید.

تمام ابزارهای لازم برای مدیریت یک پوشه در اختیار شما قرار داده شده است، می‌توانید پوشه‌های خود را با دوستان دیگرتان در دراپ باکس به اشتراک بگذارید.

ویژگی‌های دراپ باکس چیست؟

دراپ باکس ویژگی‌های بسیار کاربردی و جالبی دارد؛ در صورت تغییر یک فایل، فقط قسمت تغییر یافته از آن روی اینترنت یا برعکس آپلود می‌شود. می‌توانید میزان استفاده‌ی دراپ باکس از پهنای باند اینترنت‌تان را محدود کنید. می‌توانید تعیین کنید که چه میزان از پهنای باند صرف دانلود محتویات تغییریافته شود و چه میزان، صرف آپلود محتویات پوشه‌ی روی سیستم‌تان، گردد.

می‌توانید پوشه‌ای را بین چند نفر از دوستانتان به اشتراک بگذارید. برای این کار پس از ساختن پوشه، برای آنها دعوت نامه بفرستید. اگر در دراپ باکس اکانت داشته باشند، فقط کافی است که دعوت شما را قبول کنند تا پوشه برایشان مرئی شود و امکان دانلود، تغییر و جابه جایی محتویات آن را نیز پیدا می‌کنند. از این قابلیت می‌توانید به راحتی برای به اشتراک گذاری پوشه‌ی عکس‌ها با دوستانتان یا پوشه‌ی مشق‌های کلاس مجازی‌تان با هم‌کلاسی‌ها و استادتان استفاده کنید. به اکانت‌تان در سایت دراپ باکس که وارد شوید، در قسمت «فعالیت‌های اخیر» می‌توانید تمام کارهایی را که دوستان و همکارانتان بر روی پوشه‌ی فوق انجام داده‌اند، ببینید. حتی می‌توانید خوراک (feed) این صفحه را به خوراک‌خوان‌تان (feed reader) اضافه کنید تا هر بار احتیاج نباشد که به صفحه‌ی فوق بروید. البته شما این امکان را هم دارید که دسترسی کاربران دعوت شده را به پوشه‌ی مورد نظرتان مدیریت کنید.

از امکانات جذاب دیگری که دراپ باکس در اختیار کاربرانش قرار داده، این است که می‌توان تصاویر بارگذاری شده را در قالب یک گالری، برای قرار دادن به عنوان محتوای یک سایت، در نظر گرفت. 
دراپ باکس، همچنین از فایل‌های شما به صورت خودکار نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کند، امکان بازگردانی فایل‌های پاک شده و نسخه‌های قبلی فایل‌های بارگذاری شده نیز در این سرویس موجود است. اگر خواستید تغییراتی را که در سی روز گذشته، روی یک فایل داده‌اید برگردانید، فقط کافی است در صفحه‌ی شخصی‌تان روی سایت، فرمان آندو (Undo) بدهید. امکان جست و جو هم یکی از قابلیت‌های کاربردی سرویس دراپ باکس است. 

کاربردهای مختلف جعبه‌ی جادویی!

وبلاگ معروف لایف هکر می‌نویسد:« دراپ باکس، حالا به یکی از ضروری‌ترین وسایلی که هر روز استفاده می‌کنم، تبدیل شده است. اگر چه خیلی‌ها از این سرویس فقط برای اشتراک فایل استفاده می‌کنند اما دراپ باکس کاربردهای بسیار بیشتری دارد و نباید به این سرویس فقط به دید یک سرویس ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاری فایل‌های متنی، تصویری، صوتی و... نگاه کرد.»

اگر به امنیت در دنیای مجازی اهمیت می‌دهید، حتماً از ابزارهایی مانند کی‌پس (KeePass) استفاده می‌کنید. از این پس می‌توانید کی‌پس را به دراپ باکس متصل کنید و پسوردهایتان را همه جا و از هر کامپیوتری در اختیار داشته باشید یا نسخه‌ی پرتابل نرم‌افزار کی‌پس را در دراپ باکس نصب نموده و از امکانات مشترک دو ابزار استفاده کنید.

این روزها، نسخه‌های پرتابل نرم‌افزارهای مختلف وب را پر کرده‌اند. حتماً شما هم به تناسب اهداف‌تان از نسخه‌های پرتابل ابزارهایی مانند فایرفاکس استفاده کرده‌اید. اما چیزی که شاید خیلی‌ها ندانند، این است که می‌توان نرم‌افزارهای پرتابل را در پوشه‌ی دراپ باکس آپلود کرد تا در تمام سیستم‌هایمان قابل دست‌یابی باشند. به این ترتیب، دیگر لازم نیست هربار این نرم‌افزارها را بر روی سیستم‌های جدید آپلود کنید بلکه کافی است که یک بار آن ها را بر روی جعبه‌تان بارگذاری کنید و دفعات بعد، فقط به دراپ باکس‌تان وارد شوید.

سرویس‌های دیگری مشابه سرویس دراپ باکس نیز وجود دارند که عمده‌ترین مشکل آنها، نبود فضای کاملاً اختصاصی برای هر کاربر است یعنی شما نمی‌توانید به این فضا به عنوان یک فضای خصوصی و امن نگاه کنید چون کاربران دیگر نیز به فایل‌های شما، دسترسی دارند. اما دراپ باکس در این بین، با قابلیت‌های زیاد،گوی سبقت را از سرویس‌های مشابه ربوده است.

در انتها باید یادآوری کنیم که سرویس دراپ باکس با اینترنت دایل‌آپ و سرعت پایین نیز کارایی دارد هر چند که مطمئناً هر چه قدر وضعیت اینترنت‌مان بهتر باشد، چنین سرویس‌هایی برایمان کارایی گسترده‌تر و لذت بیشتری خواهند داشت.


منبع : esfjournalist.blogfa.com


آخرین مطالب
» آموزش ویدئویی 2010 #Visual C بخش 1 قسمت 2 ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» آموزش ویدئویی 2010 #Visual C ( شنبه 28 مرداد 1391 )
» پروژه نوشتن بازی هوش Speed Match با c# به همراه دانلود بازی ( سه شنبه 3 مرداد 1391 )
» نحوه از بین بردن Licence Expired محصولات Adobe ( پنجشنبه 15 تیر 1391 )
» چند تکنیک موثر در افزایش page rank و رتبه سایت ( سه شنبه 16 خرداد 1391 )
» تکنولوژی جدید مایکروسافت به نام Illumishare ( پنجشنبه 17 فروردین 1391 )
» دانلود ماشین حساب کارآمد و زیبا به همراه کد visual basic ( چهارشنبه 3 اسفند 1390 )
» آموزش سئو - تگ alt ( دوشنبه 12 دی 1390 )
» آموزش ساخت هواپیمای گلایدر کاغذی ( پنجشنبه 24 آذر 1390 )
» محاسبه ی سریع جذر و توان ( دوشنبه 16 آبان 1390 )
» آموزش سئو - woorank ( چهارشنبه 6 مهر 1390 )
» آموزش ساخت قسمت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی ( چهارشنبه 23 شهریور 1390 )
» توییتر چیست ؟ چه فرقی با فیس بوک داره؟ و ...( حرفه ای ها حتما بخوانید) ( شنبه 12 شهریور 1390 )
» آموزش سئو - کلمات کلیدی ( پنجشنبه 10 شهریور 1390 )
» آموزش سئو - بک لینک ( پنجشنبه 20 مرداد 1390 )
ADS
چت روم
نظرسنجی
لینکدونی
درباره ما


ایجاد کننده وبلاگ : محمد رزاق نوری


  • کل بازدید ها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بروز رسانی :

تمامی حقوق متن ها، تصاویر سایت مربوط به این سایت می باشد و استفاده از آن ها در سایت ها و وبلاگ ها با لینک دادن به سایت مجاز می باشد.
.CopyRight © 2010 - 2011 next-tech Group , All Rights Reserved

Theme Design By ParsTools.Com